Orange Kia EV3 crossover front with vertical LED headlights parked above a forested valley at sunset
Průvodce elektromobilitou

Kia EV3 Standard Range.
Základní varianta EV3 s baterií o kapacitě 58 kWh. Nižší vstupní cena do této řady.

Stručně řečeno. Krátká verze

Kupujete Kia EV3 Standard Range? Vůz má palubní AC nabíječku s výkonem 11 kW. Doporučujeme přenosnou nabíječku Q11 (Q11 Smart WiFi) - odpovídá limitu vozu a umožní úplné nabití za 6-8 hodin.

Doručení do 24 hodin
2letá záruka
Odborná podpora
Plných 11 kW pro Kia EV3 Standard Range

Představení vozu Kia EV3 Standard Range

Kia EV3 Standard Range je základní varianta kompaktního crossoveru značky Kia. Jde o třetí vůz v řadě E-GMP (po modelech EV6 a EV9) na platformě s napětím 400 V.

Hrubá kapacita baterie 58,3 kWh (využitelná 55 kWh), výkon 204 k, pohon předních kol, dojezd podle WLTP 436 km. AC 11 kW + DC 102 kW. Nižší cena než u varianty Long Range.

Počáteční cena kolem 155 000 PLN. Konkurence - Volvo EX30, Hyundai Kona, BYD ATTO 2. EV3 SR - skvělá praktičnost, 7letá záruka Kia.

V Polsku trh s BEV stabilně roste - v roce 2024 bylo zaregistrováno více než 30 000 nových elektromobilů. Kia EV3 Standard Range tento trend potvrzuje - kompaktní crossover BEV se těší rostoucí oblibě mezi polskými zákazníky.

Proč plně elektrické auto, a ne hybrid? Protože BEV znamená žádné tankování, žádné lokální emise a nulové náklady na palivo, když nabíjíte přes noc v tarifu G12. S EV3 SR zvládnete každodenní dojíždění tiše a bez cukání.

Vystavený model v showroomu

Prodejce vám předvede výkon, design a displej. Když se ale zeptáte na domácí nabíjení, dostanete neurčitou odpověď: „wallbox s výkonem 11 nebo 22 kW“. Kia EV3 Standard Range se při nabíjení střídavým proudem nabíjí výkonem 11 kW. Výkonnější wallbox jsou vyhozené peníze. Vysvětlíme vám proč.

Co přesně je Kia EV3 Standard Range?

Než se pustíme do ampérů a kilowattů, musíme určit, do které kategorie Kia EV3 Standard Range spadá. Čtyři typy pohonu na evropském trhu v letech 2024-2025:

Než se pustíme do zesilovačů a kilowattů, ujasněme si, do které kategorie Kia EV3 Standard Range spadá. Čtyři typy pohonů na trhu v letech 2024-2025:

MHEV (48V mild hybrid) - slabá asistence, žádný režim EV. HEV (plný hybrid, např. Toyota Prius) - baterie s kapacitou 1-2 kWh, nabíjí se rekuperací při brzdění. PHEV (plug-in hybrid, např. BMW 330e, Lexus RX 450h+) - baterie s kapacitou 12-25 kWh, konektor Type 2. BEV - to je náš vůz Kia EV3 Standard Range: plně elektrický vůz, 100% elektrický.

Rozhodnutí společnosti Kia přejít v tomto segmentu výhradně na čisté elektromobily BEV bylo záměrné. Pravidla EU týkající se CO2 vyžadují do roku 2035 nulové emise celého vozového parku a zákazníci stále častěji dávají přednost místnímu nabíjení před tankováním.

HEV (klasický hybrid)

Tohle znáte z oblíbených Toyot. Baterie je malá a nelze ji připojit do zásuvky. Dobíjí se pouze při brzdění.

Plug-in hybridní elektromobil (např. BMW 330e)

Plug-in hybrid. Mnohem větší baterie, kterou v garáži zapojíte do zásuvky stejně jako smartphone. Skutečný elektrický dojezd na každodenní dojíždění a dojezd se spalovacím motorem na dovolenou v Chorvatsku.

BEV (plně elektrický)

Žádné výfukové plyny, žádný benzinový motor (např. BMW i4, Hyundai Ioniq 5). Jste 100% odkázáni na síť nabíjecích stanic.

Výrobci se dělí do dvou skupin: na ty, kteří stavějí BEV na modernizované platformě pro spalovací motory, a na ty, kteří používají specializovanou platformu pro BEV (Hyundai E-GMP, VW MEB, Mercedes EVA). Kia EV3 Standard Range používá optimální konfiguraci ve své kategorii.

Baterie, která je srdcem EV3 SR

Baterie EV3 SR používá lithium-iontové články dodávané společnostmi SK On a LG Energy Solution. Čistá kapacita 55 kWh poskytuje reálný dojezd 436 km podle WLTP. Životnost v polském klimatu činí 8-10 let.

Proč je kapacitní rezerva důležitá? Protože Li-ion články stárnou nejrychleji, když jsou nabité na 100 % nebo vybité na 0 %. Výrobci skrytě vyhrazují 5-10 % kapacity na obou koncích stupnice. To poskytuje 1 500-2 500 cyklů bez výrazné degradace - 7-10 let provozu modelu EV3 SR.

Zkontrolujte rok výroby svého EV3 SR. Kia pravidelně zavádí vylepšení - lepší články, tepelná čerpadla, software. Měření od majitelů elektromobilů BEV z let 2020-2022 ukazují po 5 letech degradaci 8-12 %, u novějších vozů (2023+) 4-6 %.

Baterie s využitelnou kapacitou 55 kWh - co to v praxi znamená?

Při reálné spotřebě 16-22 kWh/100 km umožňuje baterie modelu EV3 SR pohodlné používání. WLTP je teoretický údaj - v zimě se dojezd snižuje o 20-30 %. Tepelné čerpadlo v novějších verzích tento pokles zmírňuje.

Kterou nabíječku doporučujeme pro EV3 SR?

Kia EV3 Standard Range má 11 kW palubní AC nabíječku. Přenosná nabíječka Q11 má stejné parametry jako wallbox - plné nabití za 6-8 hodin, kabel typu 2.

Nejlepší volba pro EV3 SR
Q11 Smart WiFi (11 kW)

Q11 Smart WiFi (11 kW)

Aplikace Tuya, sledování, noční tarif G12. Kabel Type 2 o délce 7,5 m. Plné nabití EV3 SR za 6-8 hodin.

€313,95
Vyberte Q11
Cenově dostupná alternativa
P11 LCD (11 kW)

P11 LCD (11 kW)

Snadné použití bez aplikace, LCD displej. Stejný výkon 11 kW. Ideální do garáže i na cesty.

€232,95
Vyberte P11

Schopnosti pohonného ústrojí Kia EV3 Standard Range

Baterie pod podlahou vozu EV3 SR zachovává praktický zavazadlový prostor a zajišťuje nízké těžiště - klíčové pro jízdní vlastnosti. Kia EV3 Standard Range toto uspořádání využívá a zároveň si zachovává variabilní interiér.

Pod podlahou modelu EV3 SR se nachází synchronní elektromotor s permanentními magnety (PMSM) nebo asynchronní elektromotor (u verzí s pohonem všech kol). Výkon a točivý moment reagují na sešlápnutí plynového pedálu okamžitě - typická vlastnost elektromobilů.

Telemetrie EV3 SR

Napájení systému

204 hp

točivý moment

283 Nm

0–100 km/h

7,7 s

Maximální rychlost (elektrická)

170 km/h

Dojezd podle WLTP

436km

Kombinovaný cyklus

Kia EV3 Standard Range nabízí tyto jízdní režimy: Comfort, Eco a Sport. Reálná spotřeba v kombinovaném cyklu: 16-20 kWh/100 km v létě, 22-26 kWh/100 km v zimě. Rekuperační brzdění vrací energii z brzdění zpět do baterie.

Nabíjení vozu Kia EV3 Standard Range. Konec mýtů

Výrobce Opel záměrně omezil nabíjecí výkon AC modelu EV3 SR 54 kWh na 11 kW. Logika je jednoduchá: zapojit večer, odpojit ráno - 7-10 hodin je pro většinu zákazníků více než dost. Investice do výkonnější palubní nabíječky OBC (On-Board Charger) by zvýšila cenu vozu o několik tisíc, aniž by v typickém scénáři používání přinesla skutečný užitek.

Co je palubní nabíječka neboli OBC? Je to zařízení ve voze, které převádí střídavý proud ze sítě na stejnosměrný proud pro baterii. V modelu EV3 SR jde o třífázovou jednotku 16 A, 400 V s celkovým výkonem 11 kW. Konektor CCS Combo 2. Stejnosměrné nabíjení výkonem až 100-185 kW na veřejných nabíjecích stanicích.

Proto Kia EV3 Standard Range přijme střídavý výkon maximálně 11 kW.

Mnoho zákazníků se ptá, zda lze EV3 SR nabíjet z wallboxu vyšším střídavým výkonem. Odpověď zní ne. Kia u tohoto modelu nikdy nenabízela palubní nabíječku s výkonem vyšším než 11 kW. Jde o nákladové rozhodnutí - při nabíjení přes noc není rozdíl znatelný.

Cíl: plně nabitá baterie Kia EV3 Standard Range (100 %)

230V domácí zásuvka + přenosná nabíječka dodávaná s vozem

Standardní zásuvka, pouze 2,3 kW (10 A)

30+ h
Doporučené řešení

Třífázová zásuvka CEE 16 A + nabíječka Ampere Point

Q11 nebo P11 poskytuje plný výkon 11 kW z třífázové zásuvky

6-8 h

22kW wallbox nebo CEE 32A

Drahá sada, ale EV3 SR stejně omezí výkon na 11 kW

Také 6-8 h

Zastavme se u jednoho prodejního mýtu. Prodejci tvrdí, že nejrychlejší domácí nabíjení zajišťuje pevně instalovaný wallbox. To je jen polopravda. Wallbox je nabíječka v nástěnném krytu. U modelu EV3 SR není mezi 11kW wallboxem a 11kW přenosnou nabíječkou žádný rozdíl. Parametry jsou totožné. Přenosná nabíječka má jednu výhodu: můžete si ji vzít do hotelu, na chalupu i na roadtrip.

Nyní víte, jakou nabíječku potřebujete

11 kW, typ 2, přenosná. Bez sekání do zdí a bez pevně instalovaného wallboxu. Q11 s WiFi aplikací od 1 599 PLN nebo P11 s LCD od 1 099 PLN - stejný výkon 11 kW a 6-8 hodin do úplného nabití baterie EV3 SR.

Prohlédnout Q11 s WiFi

Kia EV3 Standard Range vs. konkurence v segmentu kompaktních crossoverů BEV

Kia EV3 Standard Range neexistuje ve vakuu. Segment kompaktních crossoverů BEV je soubojem několika hráčů.

Volvo EX30 s jedním motorem

272 koní, 51 kWh, 344 km WLTP. AC 11 kW + DC 134 kW. Cena od 160 000 PLN. Vyšší výkon, kratší dojezd.

Kia EV3 Standard Range

204 koní, 58 kWh (55 využitelných), 436 km WLTP. AC 11 kW + DC 102 kW. Cena od 155 000 PLN. Delší dojezd, záruka Kia.

Hyundai Kona 48 / BYD ATTO 2

Kona 48: 156 koní, 48,4 kWh, 377 km. ATTO 2: 177 koní, 45 kWh, 312 km. Hyundai - sesterská platforma. BYD - LFP.

Kdy vítězí Kia EV3 Standard Range? Jízdní vlastnosti, kvalita zpracování, síť prodejců Kia. Každý výrobce má svou vlastní DNA: BMW - sportovnost, Mercedes - luxus, Volvo - bezpečnost. Kdy EV3 SR prohrává? Zde je třeba zvážit dojezd, DC nabíjení a cenu. Nejlepší je porovnat vozy osobně při zkušební jízdě.

A co dražší modely? Většina značek má stupnici elektromobilů: kompaktní, středně velké a vlajkové. Kia EV3 Standard Range se v tomto segmentu řadí mezi optimální volby - pokud většinou jezdíte na krátké a střední vzdálenosti a máte garáž s nabíjením, bude tento model po mnoho let rozumnou volbou.

Co říkají testující na Kia EV3 Standard Range?

Kia EV3 Standard Range prošla desítkami testů v polských a evropských médiích. Shoda panuje v tom, že nabízí dobré jízdní vlastnosti a výkon, úsporný provoz. Slabšími stránkami bývají dojezd na dálnici (při rychlosti 130 km/h klesá o 25-30 %) a nabíjení stejnosměrným proudem nad 50 %. Níže najdete shrnutí zjištění.

Podle testů motoristického tisku se reálný dojezd modelu EV3 SR v kombinovaném cyklu pohybuje v rozmezí 80-95 % deklarované hodnoty WLTP. V létě dosahuje až 105 % hodnoty WLTP, v zimě 70-80 %. Pokles v zimě způsobuje chladnější chemie článků a vytápění kabiny (4-5 kW). Tepelné čerpadlo tento pokles snižuje o 30-40 %.

Nezávislé testy vyzdvihují jízdní vlastnosti: nízké těžiště (baterie pod podlahou) a tuhá karoserie zajišťují modelu EV3 SR lepší stabilitu než jeho spalovací protějšky. Kia EV3 Standard Range si zachovává charakteristické vlastnosti značky Kia. Nevýhodou těžších elektromobilů je hmotnost - 2-2,5 tuny.

Analýzy odvětví naznačují, že Kia EV3 Standard Range má záměrně navrženou křivku nabíjení stejnosměrným proudem - Kia vyvažuje rychlost s životností baterie. Zákazník, který nabíjí přes noc střídavým proudem výkonem 11 kW a příležitostně stejnosměrným proudem, má pokrytý každý scénář.

Takto to vidíme v Ampere Point. Zákazník, který si koupí Kia EV3 Standard Range, získá vůz navržený pro noční nabíjení střídavým proudem o výkonu 11 kW a příležitostné rychlé nabíjení stejnosměrným proudem. Naše přenosné nabíječky Q11 a P11 se k tomuto profilu dokonale hodí: plných 11 kW, kabel Type 2, 6-8 hodin do úplného nabití baterie EV3 SR. Bez pevně instalovaného wallboxu, bez elektrikáře.

Dvě nabíječky ideální pro EV3 SR

Obě mají 11 kW. Obě nabijí EV3 SR za 6-8 hodin.

Q11 s WiFi
Chytrá Wi-Fi nabíječka Q11

Chytrá Wi-Fi nabíječka Q11

Aplikace Tuya, monitorování spotřeby, noční tarif G12.

€313,95
Vyberte Q11
Alternativa
P11 LCD nabíječka

P11 LCD nabíječka

Snadné použití, bez aplikace, stejný výkon 11 kW.

€232,95
Vyberte P11

Stručně. Pro koho je Kia EV3 Standard Range určena a jakou nabíječku zvolit

Kia EV3 Standard Range je volbou pro informovaného zákazníka v segmentu kompaktních crossoverů BEV. Doporučení: Q11 nebo P11. Obě nabíječky nabijí EV3 SR za 6-8 hodin.

"Pokud budete svůj EV3 SR každou noc nabíjet v tarifu G12, využijete plný potenciál baterie a snížíte náklady na palivo přibližně o 75 %."

Redakční zdroje

(1) Kia Polska, oficiální produktový list Kia EV3 Standard Range, 2024-2025

(2) Silniční testy Kia EV3 Standard Range - odborný tisk, 2023-2025

(3) Nezávislé testy jízdních vlastností a nabíjení Kia EV3 Standard Range

(4) Analýzy odvětví týkající se 11 kW AC pro BEV

(5) Ev-Database.org - technické údaje Kia EV3 Standard Range

(6) Ampere Point, firemní blog - analýza nabíjení EV3 SR

(7) ACEA, statistiky registrací BEV v EU, 2024

Obsah

Doporučení pro EV3 SR

Přizpůsobeno limitu vašeho vozu 11 kW.

Q11 s WiFi
Chytrá WiFi Q11

Chytrá WiFi Q11

Aplikace Tuya, monitorování, noční tarif.

€313,95
Viz Q11
Alternativa
P11 LCD

P11 LCD

Jednoduché použití, stejný výkon 11 kW.

€232,95
Viz P11

Než si koupíte nabíječku pro Kia EV3 Standard Range, zkontrolujte zásuvku!

Kia EV3 Standard Range odebírá maximálně 11 kW. Bez ohledu na zdroj vůz omezí výkon na tuto hodnotu.

230V domácí zásuvka + přenosná nabíječka dodávaná s vozem

Výkon

2,3 kW (10 A)

čas 0-100 %

více než 30 hodin

Standardní 16A zásuvka Schuko tepelně omezená na 10 A. Ano, EV3 SR můžete nabíjet, ale úplné nabití potrvá 24-30+ hodin. Jde o nouzové řešení. 20 procent domácích zásuvek má vadné zapojení - Q11 se ochrání.

Třífázová zásuvka CEE. Optimální pro EV3 SR

Výkon

11 kW (32 A jednofázové)

čas 0-100 %

6-8 hodin

Vyhrazená jednofázová napájecí zásuvka CEE 32 A (červená, velká napájecí zásuvka). Poskytuje plný výkon 11 kW, což je maximální výkon modelu EV3 SR. Úplné nabití trvá 6-8 hodin. Doporučujeme ji většině zákazníků modelu EV3 SR.

Wallbox CEE 32 A nebo 22 kW. Auto jej omezí na 11 kW

Vstupní výkon

22 kW

Aktuální pro EV3 SR

11 kW v praxi

Máte wallbox s výkonem 11 nebo 22 kW? U modelu EV3 SR nic nezískáte. Vůz jeho výkon omezí na 11 kW. Smysl to má pouze v případě, že do budoucna plánujete BEV s výkonem 11+ kW.

Kterou nabíječku byste si měli koupit?

Vůz má palubní nabíječku AC s výkonem 11 kW. Pro EV3 SR doporučujeme Q11 nebo P11.

P11. Přenosná nabíječka s výkonem 11 kW a LCD displejem

11 kW
4,7· 87 recenzí
Sada P35: nabíječka 3,7 kW s kabelem Typ 2 o délce 6 m, zástrčka Schuko, taška a nástěnné držáky

Pevný, jednodušší design bez aplikace. Odolný LCD displej zobrazuje výkon, čas a stav. Stejný nabíjecí výkon jako u Q11.

  • Odolný LCD displej

  • Bez aplikace, snadné použití

  • Stejný výkon 11 kW jako u Q11

  • Kabel typu 2

  • Nižší cena, ušetříte peníze

Viz P11
30denní lhůta pro vrácení zboží 2letá záruka Doručení do 24 hodin

Často kladené otázky o nabíjení vozu Kia EV3 Standard Range

Mohu model EV3 SR nabíjet doma z běžné zásuvky 230 V?

Ano, ale velmi pomalu. Standardní 16A zásuvka Schuko tepelně omezená na 10 A poskytuje 2,3 kW. Úplné nabití modelu EV3 SR LR (75 kWh) potrvá více než 30 hodin. Jde o nouzové řešení. Pro pravidelné nabíjení přes noc doporučujeme třífázovou zásuvku CEE 16A a nabíječku Q11 nebo P11.

Potřebuji pro EV3 SR třífázovou instalaci?

Ano. EV3 SR má třífázovou palubní nabíječku 16 A s výkonem 11 kW. Pro využití plného výkonu 11 kW potřebujete třífázovou instalaci se zásuvkou CEE 16A. Při jednofázovém připojení získáte maximálně 3,7 kW (6krát pomaleji). Investice do třífázové instalace (1 500-2 500 PLN u elektrikáře) se vám okamžitě vrátí v podobě kratší doby nabíjení.

Proč 22kW wallbox nenabíjí EV3 SR rychleji?

Protože je nabíječka fyzicky zabudovaná v autě (OBC - palubní nabíječka) a v modelu EV3 SR má limit 11 kW. Jakýkoli externí zdroj (wallbox 22 kW, přenosná nabíječka 22 kW, AC stanice 22 kW) bude omezen. Koupě wallboxu s výkonem 22 kW pro EV3 SR znamená, že přeplatíte za výkon, který auto nevyužije.

Podporuje EV3 SR stejnosměrné (rychlé) nabíjení?

Ano. EV3 SR má port CCS Combo 2 (Evropa) a na veřejných DC nabíječkách V3 podporuje stejnosměrné nabíjení výkonem až 250 kW. To umožňuje nabití z 10 na 80 % za 25-30 minut. V Polsku má síť veřejných DC nabíječek více než 150 stanic, v Evropě více než 1 500. Kromě toho jsou k dispozici veřejné stanice Ionity/Greenway s výkonem až 350 kW (EV3 SR ho však stejně omezí na 250 kW).

Opotřebovává se baterie EV3 SR rychleji při častém nabíjení?

Ne výrazně. BEV používá softwarovou správu nabíjecí křivky - při 95 % funkce Auto Battery Care zpomalí nabíjení a při 100 % nabíjí jen minimálně. Měření z reálného provozu u majitelů EV3 SR LR: degradace 5-10 % po 200 000 km. BEV Bjørna Nylanda měla po 350 000 km 88 % původní kapacity.

Jaký je rozdíl mezi Q11 a P11?

Oba poskytují 11 kW a nabijí EV3 SR za 6-8 hodin. Q11 navíc nabízí WiFi s mobilní aplikací Tuya, sledování spotřeby a integraci nočního tarifu G12. P11 je jednodušší verze s LCD displejem, bez aplikace a za nižší cenu. Nabíjecí výkon je shodný.

Mohu nabíječku Q11 nebo P11 použít s jinými automobily?

Ano. Konektor typu 2 je evropský standard. Q11 a P11 si poradí s každým vozem, který přijímá třífázové AC s výkonem až 11 kW: BMW i4, Polestar 2, Hyundai Ioniq 5/6, Kia EV3/EV6, Audi Q4 e-tron, Mercedes EQE, VW ID.3/4/5/7, Volvo EX30/EX40 a mnoho dalších modelů BEV.

Shrnutí

Kia EV3 Standard Range je BEV s palubní nabíječkou o výkonu 11 kW. Zvolte Q11 nebo P11.

Jste připraveni rychle nabít svůj EV3 SR?

Vaše Kia EV3 Standard Range + Ampere Point 11 kW = plně nabitá baterie za 6-8 hodin.

Potřebujete poradit s výběrem? +48 666 612 044